Pokud bychom mohli ve vesmíru dýchat, tak by nás ve vzdálenosti 5 000 sv. let od našich humen nepochybně zaskočil zápach zkažených vajec. Tak je totiž cítit sirovodík.

Díváme se na planetární mlhovinu Zkažené vajíčko (Rotten Egg Nebula) v otevřené hvězdokupě Messier 46 (Lodní záď). Byl zde zjištěn vysoký obsah síry, která tvoří sirovodík páchnoucí po zkažených vejcích, a to také dalo této jinak docela sympatické mlhovině jméno.

Umírá zde hvězda hlavní posloupnosti. Vnější obal hvězdy, kolem níž se tato planetární mlhovina tvoří, je již 800 let rozptylován do okolního prostoru jako směs prachu a plynů.

Ta hvězda se jmenuje OH231.8+4.2. Byla dost podobná našemu Slunci, ale už téměř vyčerpala vodíkové palivo pro jaderné reakce a postupně se mění v bílého trpaslíka.

TIP:   V obyvatelné zóně červeného trpaslíka byla objevena exoplaneta velikosti Země

Žlutá barva ve snímku z HST značí plynný materiál, který uniká ve dvou protilehlých směrech rychlostí až půl milionu kilometrů v hodině. Podle odhadů astronomů už hvězda takto přišla o více než polovinu své hmotnosti.

Interakcí urychleného plynu s mezihvězdným plynem vzniká nadzvuková rázová vlna, která způsobuje prudké zahřátí. Ionizovaný vodík a dusík pak modře září. Tato rázová vlna byla již dříve teoreticky předpovězena, ale u této hvězdy je poprvé pěkně viditelná.

Po dalších 800 letech vývoje se okolí hvězdy promění v bipolární planetární mlhovinu, která se v řádu desítek tisíc let rozplyne do okolí a zůstane zde jen chladnoucí bílý trpaslík.

Zdroj: cs.wikipedia.org, foto: NASA/ESA & Valentin Bujarrabal (Observatorio Astronomico Nacional, Spain)