Nenechte se zmást – toto není žádný futuristický marsovský rover, i když nehostinný terén chilské pouště Atacama se s Marsem dá splést docela snadno. Toto 20 m dlouhé a 10 m široké vozidlo s 28 koly je transportér ALMy známý jako Otto, zde vyobrazený pod Mléčnou dráhou v celé své kráse.

Toto obrovské vozidlo vyrobili v Německu. Bylo speciálně navrženo pro transport antén radioteleskopu ALMAoperačního centra (v nadmořské výšce 2900 m n.m.) na náhorní planinu Chajnantor, jejíž nadmořská výška je okolo 5000 m, a také pro přesun antén mezi jednotlivými dostupnými pozicemi.

TIP:   V obyvatelné zóně červeného trpaslíka byla objevena exoplaneta velikosti Země

Otto váží 130 tun a při převozu antény vyvine maximální rychlost 12 kilometrů za hodinu – žádné rychlostní rekordy. Naštěstí, rychlost při tomto na preciznost zaměřeném procesu není prioritou. Nejdůležitější je bezpečnost a přesnost.

Navzdory svému objemu a výkonu, toto jasně žluté monstrum dokáže umístit anténu s přesností několika milimetrů, což zajišťuje, že každá anténa stojí na základně přesně tak, jak má. Schopnost přestavět 66 antén je součástí důvodu, proč je ALMA tak výkonná.

Zdroj: ESO, foto: Y. Beletsky (LCO)/ESO. Doporučený odkaz: ESOcast 56 (Gentle Giants in the Desert – Něžní obři v poušti) ukazuje Ottu v akci