Zbytek supernovy Cassiopeia A

Jak už víme, při výbuších supernov vznikla většina prvků, které tvoří lidi i planety. I proto je pro nás výzkum supernov tak důležitý. Nedaleko otevřené hvězdokupy M52 v Kasiopeji jedna taková supernova vybuchla. Tento snímek zbytků supernovy Cassiopeia A (Cas A) z observatoře Chandra ukazuje ve třech rentgenových barvách dříve nevídané podrobnosti.

Supernova Cas A (typu II) je od Země vzdálena zhruba 10 000 sv. let. Světlu trvá přibližně patnáct let, než přeletí napříč plynnou obálkou zbytku supernovy a její plyny se dosud rozpínají rychlostí kolem 6000 km/s. Vybuchla asi před 325 lety, avšak žádné zprávy o vizuálním pozorování této supernovy neexistují.

Ve světle se Cas A jeví jako slabá mlhovina. Má prstencovou strukturu o průměru 4′. Její slabá optická vlákna ve zbytcích mají hmotnost desetitisíciny Mo. Cas A je ale především zdrojem rentgenového záření. Z rentgenových zbytků lze vypočítat, že hmotnost supernovy byla kolem 20 Mo.

TIP:   Oblačno, s občasným prachem

Spektroskopický rozbor zbytků Cas A ukazuje, že jsou složeny z kyslíku, síry, vápníku a neonu – prvků vzniklých nukleogenezí v supernově. Je to potvrzení správnosti našich představ o vzniku prvků ve hvězdách. Průběh rádiového spektra Cas A ukazuje, že jde o netepelné, synchrotronové záření.

Složitá obálka hvězdy pomáhá astronomům porozumět, jak vlastně hvězdy vybuchují. Vztah mezi jasností, barvou a polohou materiálu na obrázku ukazuje, kde se nacházel materiál hvězdy před explozí.

Například jasné uzlíky nalevo obsahují jen trochu železa, a tak existuje hypotéza, že pocházejí z vyšších vrstev, než vnější červené filamenty, které jsou na železo bohaté. Modrá oblast vpravo je vidět přes absorbující prach a tak se jeví na rentgenové paprsky chudá.

Na kompozitním obrázku (viz níže) vidíme mračno trosek, které se po výbuchu stále rozpíná. Scéna kombinuje barevná data hvězdnatého pole a slabšího materiálu filamentů v optických energiích s obrazovými údaji z družicového dalekohledu NuSTAR.

Zdroj: astro.cz, wikipedia.cz, foto: John Hughes et al. (Rutgers), NASA / CXC / SAO, X-ray – NASA, JPL-Caltech, NuSTAR; Optical – Ken Crawford (Rancho Del Sol Obs.)