Kosmická observatoř NASA Fermi Gamma-ray Space Telescope identifikovala dosud nejvzdálenější blazary, což jsou galaxie obsahující superhmotné černé díry. 

Blazar je označení pro kosmický objekt, který výrazně září v ultrafialové, rentgenové nebo gama oblasti spektra. Je spojován s obřími černými děrami v centrech galaxií. Blazary jsou jedním z energeticky nejintenzivnějších jevů ve vesmíru.

Označení “blazar” poprvé použil astronom Ed Spiegel v roce 1978, když spojil názvy dvou typů blazarů, a to OVV, což jsou opticky silně proměnné kvasary, které jsou charakteristické prudkými, velmi nepravidelnými změnami jasnosti v optickém i rádiovém oboru, a BL Lacertae, což jsou aktivní galaktická jádra charakteristická rychlými a neustálými změnami intenzity záření.

TIP:   Astronomové detekovali velké množství kyslíku v atmosféře dávné hvězdy

Detekované objekty existovaly již 1,4 miliardy let po Velkém třesku, tedy asi v době, kdy uplynulo pouze 10 procent ze současného věku vesmíru. To, že se již tehdy vyvinuly superhmotné černé díry ale komplikuje představy o tom, jak se supermasivní černé díry vytvářejí a jak rostou, řekl na setkání American Physical Society ve Washingtonu Roopesh Ojha, astronom ze střediska NASA Goddard Space Flight Center v Greenbeltu.

Odborníci identifikovali celkem pět blazarů, z toho dva jsou absolutními rekordmany v oblasti záření ultrafialového, rentgenového i gama. Jeden z objevených blazarů totiž hostí ve svém galaktickém centru jen těžko představitelnou černou díru o hmotnosti 3 000 000 000 Sluncí. Je tedy přibližně 750krát větší než černá díra v centru naší Galaxie. To ale ještě nic není. Druhý blazar se může pochlubit černou dírou, která je ještě dvakrát větší.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, wikipedia.org, nasa.gov, foto&video: NASA Goddard Space Flight Center / Scott Wiessinger. Doporučený odkaz: NASA’s Fermi Discovers the Most Extreme Blazars Yet