Jasná hvězda uprostřed obrázku, který byl pořízen pomocí zařízení FORS na velkém dalekohledu ESO (VLT), není hvězdou této show. Dole uprostřed je dost nenápadná červená skvrna, která je ve skutečnosti vzácným a hodnotným objektem.

Tento objekt v souhvězdí Střelce byl objeven japonským amatérským astronomem Yukio Sakuraiem v roce 1996. Byl označen jako objekt podobný nově, ale vyklubalo se z něho něco zajímavějšího než supernova, za kterou byl původně považován.

TIP:   Babak A. Tafreshi: Přehlídka oblohy nad Paranalem

Objekt – přesněji Sakuraiův objekt – je ve skutečnosti malý bílý trpaslík, který prochází heliovým zábleskem – jenom několik málo těchto událostí bylo kdy zaregistrováno. Normálně je fáze bílého trpaslíka poslední fází životního cyklu hvězdy s malou hmotností.

V některých případech se ale hvězda znovu rozzáří heliovým zábleskem a nafoukne se zpátky do stadia rudého obra, přičemž vyvrhuje obrovské množství plynu a prachu, než se znovu smrskne do bílého trpaslíka.

Je to dramatická a krátkodobá série událostí a Sakuraiův objekt věnoval astronomům velmi vzácnou příležitost studovat tyto děje v reálném čase. Bílý trpaslík vyzařuje dostatek ultrafialového záření, aby ozářil plyn, který vyvrhl, a ten právě vidíme jako prstenec červeného materiálu.

Zdroj: ESO, foto: ESO