Ve vzdálenosti větší než 75 milionů světelných let v souhvězdí Panny (Virgo) leží NGC 4981 – spirální galaxie s poněkud explozivní minulostí.

NGC 4981 byla objevena sedmnáctého dubna 1784 Williamem Herschelem a později zdokumentována v katalogu NGC (New General Catalogue) Johna Dreyera.

O více než století, dvacátého třetího dubna 1968, se galaxie znovu dostala do zpráv, když v ní vybuchla supernova typu Ia (hvězdná exploze v dvojhvězdném systému) jménem SN 1968l. O několik desetiletí později kolaps jádra masivní hvězdy vedl k supernově SN 2007c.

TIP:   Detailní pohled na Velký a Malý Magellanův oblak

Krásný záběr NGC 4981 – bez žádného výbuchu supernovy; jasná hvězda na obrázku je hvězda v popředí – byl pořízen přístrojem FORS (FOcal Reducer and low dispersion Spectrograph), který pracuje ve viditelné a blízké ultrafialové oblasti na dalekohledu ESO VLT (Very Large Telescope).

FORS je mezi přístroji ESO švýcarským armádním nožem – dokáže studovat mnoho různých astronomických objektů různými způsoby a je zodpovědný za mnoho ikonických fotografií pořízených pomocí VLT (viz např. eso9948f a eso0202a).

Data pro vytvoření tohoto obrázku pochází z archívu ESO a byla vybrána Joshem Barringtonem jako součást soutěže Skryté poklady (Hidden Treasures).

Zdroj: ESO, foto: ESO (Acknowledgement: Flickr user Josh Barrington)