Falešný úsvit

Obloha je plná optických jevů, které mohou znesnadnit pohled na vesmír. Pro astronomy tak představují poněkud frustrující výzvu, zatímco astrofotografům poskytují opravdovou zábavu!

Tento nádherný snímek ukazuje centrum Mléčné dráhy překřížené tajuplným svitem zodiakálního světla a obsahuje spoustu úkazů, za které může prach a které brání vědeckým pozorováním, ale vypadají tak krásně, že to člověku nemůže ani moc vadit.

Střed Mléčné dráhy na obrázku vypadá, jako by byl plný inkoustově černého plynu. Ve skutečnosti znamenají tmavé oblasti nepřítomnost viditelného světla, protože obrovská oblaka prachu zakrývají světlo vzdálenějších hvězd. Ale tak jako dokáže prach vytvořit iluzi temnoty, dokáže vyrobit taky iluzi světla.

TIP:   Fosfor je jedním ze základních kamenů života. Jak se ale dostal na ranou Zemi?

V tomto případě se jedná o zodiakální světlo, rozmazaný pás světla, který se nám promítá do zvířetníkových souhvězdí. Vzniká odrazem slunečního světla diskem kosmického prachu, který je přítomen ve vnitřní Sluneční soustavě.

Obzvláště všímaví pozorovatelé si všimnou jemných struktur uvnitř pruhu světla – zde je obzvláště zřejmý protisvit, jemná eliptická záře z antisolárního bodu poblíž levého okraje snímku. Vpravo jasný sloupec zodiakálního světla – falešný úsvit – roste z horizontu.

Obrázek byl pořízen během noci a je výsledkem sofistikovaného zpracování obrazu fotovyslancem ESO Petrem Horálkem, kterému se podařilo zachytit strukturu zodiakálního světla na pozemské fotografii jako málokomu před ním. Obrázek byl pořízen na observatoři ESO La Silla v Chile.

Zdroj: ESO, foto: ESO/Petr Horálek