Polostínové zatmění Měsíce: Fotograf zachytil přelet “neidentifikovatelného” objektu

Astronomové během svých pozorování někdy prožijí i pořádné “vzrůšo”. Příkladem toho může být i příhoda amatérského astronoma a fotografa Luise G. Verdialese (Loiza, Puerto Rico), který při pozorování polostínového zatmění Měsíce nafotil přelet v tu chvíli neidentifikovatelného objektu diskového tvaru (viz úvodní snímek).

TIP:   Astronomové objevili ultramasivní černou díru o hmotnosti 40 miliard Sluncí

Luise G. Verdiales neprodleně kontaktoval Caribbean Institute of Astronomy, kde byla provedena důkladná analýza zvětšených snímků, přičemž padlo podezření, že by tím neidentifikovatelným objektem mohl být stratosférický balón.

A bylo tomu tak. K ověření napomohla i aplikace FlightRadar24.com, díky které bylo zjištěno, že se jednalo o stratosférický balón společnosti Google, jehož prostřednictvím se testuje připojení k internetu v rámci projektu LOON.

Z neidentifikovatelného objektu se tak rázem stal objekt identifikovaný. Balón měl označení HBAL176 a v okamžiku, kdy byly pořizovány snímky, nacházel se ve výšce 64 400 stop, a to přesně v místě mezi pozorovatelem a Měsícem.

Zdroj: spaceweather.com, foto: Luise G. Verdiales