Polostínové zatmění Měsíce: Fotograf zachytil přelet “neidentifikovatelného” objektu

Astronomové během svých pozorování někdy prožijí i pořádné “vzrůšo”. Příkladem toho může být i příhoda amatérského astronoma a fotografa Luise G. Verdialese (Loiza, Puerto Rico), který při pozorování polostínového zatmění Měsíce nafotil přelet v tu chvíli neidentifikovatelného objektu diskového tvaru (viz úvodní snímek).

TIP:   Oblačno, s občasným prachem

Luise G. Verdiales neprodleně kontaktoval Caribbean Institute of Astronomy, kde byla provedena důkladná analýza zvětšených snímků, přičemž padlo podezření, že by tím neidentifikovatelným objektem mohl být stratosférický balón.

A bylo tomu tak. K ověření napomohla i aplikace FlightRadar24.com, díky které bylo zjištěno, že se jednalo o stratosférický balón společnosti Google, jehož prostřednictvím se testuje připojení k internetu v rámci projektu LOON.

Z neidentifikovatelného objektu se tak rázem stal objekt identifikovaný. Balón měl označení HBAL176 a v okamžiku, kdy byly pořizovány snímky, nacházel se ve výšce 64 400 stop, a to přesně v místě mezi pozorovatelem a Měsícem.

Zdroj: spaceweather.com, foto: Luise G. Verdiales