Tento slavný a podivný pár galaxií katalogizovaný jako Arp 295 spojuje nádherný most hvězd a plynu dosahující délky skoro 250 000 světelných let.

Kosmický most mezi galaxiemi a dlouhý ohon vyčnívající dole vpravo od středu obrázku jsou silnými důkazy, že tyto dva nesmírné hvězdné systémy v minulosti prošly v blízkosti jeden druhého. Vzájemnou gravitací vyvolaly silné slapy a ty potom vytvořily pro oči tak přitažlivé vlečky hvězdného materiálu.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba "supervítr" v galaxii NGC 4666

I když k takovým interakcím dochází po miliardách let, tak opakované blízké průchody by měly nakonec vyústit do splynutí tohoto páru galaxií do jediné větší hvězdné galaxie.

Přestože se tento scénář zdá opravdu podivný, tak se přesto předpokládá, že jsou galaktická splynutí běžná a Arp 295 představuje raný stupeň tohoto nevyhnutelného procesu.

Dvojice Arp 295 je největší volné uskupení galaxií vzdálené asi 270 miliónů světelných letsouhvězdí Vodnáře (Aquarius). Hloubkový barevný snímek této oblasti pořídil v září 1 m dalekohled amerického námořnictva USNO u Flagstaffu v Arizoně.

Zdroj: astro.cz, foto: Arne Henden (US Naval Observatory, Flagstaff). Image Processed by Al Kelly