ZÁZNAM + FOTOGALERIE | Z rampy číslo 1 kosmodromu Bajkonur dnes v 06:58 SEČ naposledy odstartovala nosná raketa Sojuz-U, která pod aerodynamickým krytem nese nákladní kosmickou loď Progress MS-05.

Po normálním průběhu vzletu a prvních fází letu byla nákladní loď dopravena na základní oběžnou dráhu, na níž se necelých devět minut po vzletu oddělila od horního stupně rakety.

Nákladní loď se během následujícího dvoudenního autonomního letu postupně přiblíží k Mezinárodní kosmické stanici a 24. února v 9:34 SEČ (± 3 minuty) se k ní připojí.

TIP:   Odhalené tajemství nejvzdálenějšího studovaného tělesa Sluneční soustavy

Nákladní loď Progress MS-05 dodá na ISS celkem 2500 kg nákladu, a to např.: pohonné hmoty, vzduch, vodu, jídlo, skafandr “Orlan-ISS”, zařízení pro vědecké experimenty a další důležité vybavení pro posádku.

Dnešním startem bylo definitivně ukončeno používání nosných raket typu Sojuz-U. Abych byl upřímný, tak tomuto kroku ze strany Roskosmosu trochu nerozumím. Rakety Sojuz-U byly totiž nejpočetnější (přibližně 800 exemplářů), ale hlavně nejspolehlivější verzí nosných raket řady Sojuz.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, roskosmos.ru, kosmonautix.cz, foto&video: roskosmos.ru