Má se Země srazit s neznámou planetou Nibiru? Roztrhá Zemi výjimečná gravitace z výjimečného postavení planet? Sežehne Zemi mimořádný žár ze Slunce? Určitě stojí zato poslechnout si názor astronoma a nenechat se sytit jen pseudozprávami.

S RNDr. Tomášem Gráfem, Ph.D. jsme se v seriálu Hlubinami vesmíru již několikrát setkali. Seznámili jsme se s astronomickými vědami i vesmírnými objekty, jakož i s aktualitami ve výzkumu vesmíru.

V této části seriálu budeme v aktuálním představování pokračovat. Co je nového ve výzkumu vesmíru? Co se odehrává aktuálně (2010) při pozorováních? Pojďme a zastavme se na chvíli pod úžasnou oblohou.

TIP:   Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem (3/3)

Nejprve se dotkneme Jupitera. Jak to, že z jeho atmosféry zmizel začátkem roku 2010 jižní pás? Poté si budeme poprvé v našem pořadu povídat o tzv. zodiakálním (zvířetníkovém) světle. Co to je? Odkud se bere slabá záře na obloze, především v době okolo rovnodennosti?

Krátce se zastavíme také u komety C/2009 R1 (McNaught) a poté budeme sledovat sondu Hayabusa, která se právě vrátila se setkání s planetkou Itokawa.

Bude v roce 2012 konec světa, jak je to masivně rozšiřováno nejrůznějšími zprávami? Má se Země srazit s neznámou planetou Nibiru? Roztrhá Zemi výjimečná gravitace z výjimečného postavení planet? Sežehne Zemi mimořádný žár ze Slunce? Určitě stojí zato poslechnout si názor astronoma a nenechat se sytit jen pseudozprávami.

A co se nového děje dál za sluneční soustavou? Na to již v tomto díle nezbude čas, a proto přijměte pozvání i k následujícímu 2. dílu aktualit s dr. Tomášem Gráfem.

Zdroj: TV NOE, autor pořadu: Jindřich Suchánek. Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE. Děkujeme.