Nebeská spirála

ALMA (Atacama Large millimeter/submillimeter Array) vytvořila tento pozoruhodný obrázek dvojhvězdy, ve které jsou dvě hvězdy – LL Pegasi a její společník – spojeny do hvězdného valčíku a obíhají kolem těžiště soustavy.

Ačkoli obrázek spíše připomíná vzor na lasturách, jedná se ve skutečnosti o výjev naprosto astronomický. Stará hvězda LL Pegasi totiž během svého vývoje k planetární mlhovině neustále ztrácí plynný materiál a ta výrazná spirální struktura je tedy vytvořena hvězdami, které v plynu obíhají.

TIP:   Mezinárodní tým astronomů objevil největší hvězdnou černou díru v Mléčné dráze

Spirála má rozměry světelných let a kroutí se s neobyčejnou pravidelností. Na základě rychlosti expanze spirálujícího plynu odhadují astronomové, že nová “vrstva” se objeví každých 800 let – asi tak dlouho, jako zabere hvězdám jeden oběh kolem sebe.

LL Pegasi na sebe poprvé upozornila před deseti lety, kdy Hubbleův kosmický dalekohled (NASA/ESA HST) vytvořil obrázek (vlevo dole) téměř dokonalé spirály. Bylo to poprvé, kdy byla spirální struktura nalezena v materiálu, který obklopuje starou hvězdu. Další obrázek (vpravo dole) ukazuje složená pozorování z dalekohledů ALMA a HST.

Dnes pozorování ALMy, ze kterých je obrázek jenom jeden výřez, přidaly další rozměr k odhalování nádherně uspořádáně 3D geometrii spirální struktury. Celý 3D pohled se dá shlédnout na přiloženém videu.

Zdroj: ESO, foto: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/H. Kim et al., ESA/NASA & R. Sahai, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/H. Kim et al., ESA/NASA & R. Sahai