Dokážete spočítat jasné tečky na obrázku? Tento přeplněný snímek je tzv. deep field obrázek získaný pomocí kamery WFI (Wide Field Imager) namontované na poměrně malém dalekohledu MPG/ESO o průměru 2.2 m, který stojí na observatoři La Silla v Chile.

Obrázek je jeden z pěti kousků oblohy, které před časem sledoval přehled COMBO-17 (Classifying Objects by Medium-Band Observations in 17 filters), zaměřený na hledání slabých objektů v relativně malé oblasti na jižní obloze.

Každá z pěti oblastí je změřena za pomoci 17 různých barevných filtrů. Každá z COMBO-17 oblastí pokrývá oblast oblohy o velikosti měsíčního úplňku.

TIP:   NAROZENINOVÁ SOUTĚŽ O ZAJÍMAVOU KNIHU

Přehled odhalil tisíce neznámých vesmírných objektů – přes 25 000 galaxií, desítky tisíc vzdálených hvězd a kvasarů, které se ukrývaly před naším zrakem, a které nám ukazují, kolik se toho ještě máme o vesmíru učit.

Některé z nejvzdálenějších světelných skvrnek viditelných na obrázku jsou galaxie, jejichž světlo k nám cestovalo devět nebo deset miliard let. Studiem galaxií různého stáří se astronomové snaží pochopit, jak se galaxie vyvíjejí s časem.

Začínají zralými blízkými galaxiemi podobnými naší galaxii Mléčné dráze a končí mladými galaxiemi ve vzdáleném vesmíru, které odhalují, jaký byl vesmír ve svém dětství. Tento snímek si můžete prohlédnou také ve větším rozlišení zde (4 MB) a v ještě větším rozlišení zde (21 MB).

Zdroj: ESO, foto: ESO