Ve druhém díle pohovoří RNDr. Tomáš Gráf Ph.D. o aktuálním výzkumu vesmíru v roce 2010, o novinkách ve výzkumu hvězdného vesmíru, o exoplanetách, o černých děrách i o největším chystaném dalekohledu světa.

S RNDr. Tomášem Gráfem, Ph.D. budeme ve 2. díle sledovat výzkum hvězdného vesmíru. První část zaostříme na novinky mezi exoplanetami. Tento dynamický astroobor přináší doslova každý den nové objevy. Dotkneme se zajímavého planetárního systému u Andromadae, blíže poznáme zanikající exoplanetu WASP-12b.

Poté se vzdálíme k úžasné mlhovině Rosetta, abychom se zastavili u vzniku obřích hvězd uvnitř tohoto nádherou překypujícího vesmírného objektu. Také nahlédneme až na samý okraj viditelného kosmu, a to až k nejstarším černým děrám ve vesmíru.

TIP:   Fragmenty asteroidu 2018 LA nalezeny

Na závěr si představíme právě schválený (r. 2010) projekt výstavby největšího dalekohledu, tzv. E-ELT. Je to evropský projekt obřího dalekohledu se složeným zrcadlem přes 42 m v průměru! Dosavadní nejvýkonnější dalekohledy mají průměr 10 m.

Pojďme a nechme se unést do hlubin vesmíru i k animacím unikátního projektu a zažijme dotyk přinášející pocit svobody – existenci předhánějící fantazii, existenci bez hranic…

Zdroj: TV NOE, autor pořadu: Jindřich Suchánek. Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE. Děkujeme.