ALMA nahlíží do srdce hvězdných školek

Zdá se, že velké spirální galaxie se svými nápadnými svítícími rameny přitahují veškerou pozornost. Ale NGC 6822, nepravidelná trpasličí galaxie s příčkou, dokazuje, že pravidelné spirální galaxie nemají monopol na galaktickou krásu.

Tento nový obrázek je kombinací starších pozorování pořízených kamerou WFI (Wide Field Imager) na 2.2m dalekohledu MPG/ESO na observatoři ESO La Silla a nových dat z interferometru ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Oblasti pozorované ALMou jsou na obrázku zvýrazněny a dají se prohlédnout v detailu. NGC 6822, které se také říká Barnardova galaxie, leží v souhvězdí Střelce (Sagittarius) ve vzdálenosti 1.6 milionu světelných let a je plná oblastí tvorby hvězd.

Pozorování z dalekohledu ALMA odhalují s neuvěřitelným rozlišením strukturu oblaků obsahujících plyn, ze kterého se tvoří hvězdy. Z pozorování v naší vlastní galaxii víme, že hvězdy se tvoří v hustých jádrech velkých oblaků molekulárního vodíku – v jediných místech, kde se plyn stane dostatečně chladným na to, aby vlastní gravitací zkolaboval.

Tyto podmínky podporují také tvorbu dalších molekul, např. oxidu uhelnatého, které jsou nenahraditelnou pomůckou astronomů při detekování galaktického molekulárního vodíku.

Až donedávna byli astronomové schopní rozlišit oblasti tvorby hvězd pouze v Mléčné dráze, ale vysoké rozlišení ALMy otevírá okno do tvorby hvězd v jiných galaxiích.

Analýza dat ukázala, že, na rozdíl od naší galaxie, pozorované molekuly jsou soustředěny do malých, hustých jader plynu. To vysvětluje, proč bylo doposud tak těžké pozorovat extragalaktické oblasti tvorby hvězd, obzvláště v málo hmotných galaxiích s nízkým obsahem těžších prvků.

ALMA také zjistila, že se jádra v NGC 6822 chovají velmi podobně hvězdným školkám v Mléčné dráze, což signalizuje, že fyzika tvorby hvězd  v těchto malých  galaxiích připomíná tu, kterou vidíme v naší galaxii.

Zdroj: ESO, foto: ESO, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/A. Schruba, VLA (NRAO)/Y. Bagetakos/Little THINGS