W v Kasiopeji

Dobře známý tvar písmene W v severním souhvězdí Kasiopeji na této barevné a široké mozaice snímků sleduje pět jasných hvězd. Scéna na nebi v poli bohatém na hvězdy zabírá asi 15 stupňů a jsou v ní temná mračna, jasné mlhoviny a hvězdokupy v Mléčné dráze.

Vyniká žlutooranžová alfa hvězda v Kasiopeji Shedar. Žlutý obr je chladnější, než Slunce, má průměr čtyřicetkrát větší a je tak svítivý, že jasně září i na pozemské obloze ze vzdálenosti 230 světelných let.

TIP:   Vozítko Curiosity prošlo upgradem

Hmotná a rychle rotující hvězda ve středu W, jasná gama Cas, je ve vzdálenosti asi 550 světelných let. Modravá gama Cas je mnohem žhavější než Slunce. Její intenzivní a neviditelné ultrafialové záření ionizuje v okolních mezihvězdných mračnech atomy vodíku, takže při rekombinaci atomů s elektrony vzniká červená H-alfa emise.

Pozorovatelé v soustavě alfa Centauri by v noci viděli rozpoznatelné obrysy vyznačené jasnými hvězdami v Kasiopeji. Ovšem z jejich perspektivy zhruba 4,3 světelného roku dál od nás by viděli naše Slunce jako šestou jasnou hvězdu v Kasiopeji, která by rozšiřovala tvar písmene už za levým okrajem obrazu.

Zdroj: astro.cz, foto: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)