Pozemní observatoře pozorují denně ohromné množství planetek. Většinu potenciálně nebezpečných těles se podaří odhalit s předstihem, některá tělesa, zejména ta velmi malá nebo letící od Slunce, se však někdy podaří detekovat až na poslední chvíli.

Devatenáctého a dvacátého března Zemi v těsné blízkosti minula hned tři tělesa velmi malých rozměrů. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

První objekt nese označení 2017 FS. Nedaleko Země proletěl 19. března ve 4:26 SEČ, a to ve vzdálenosti 0,29 LD, což je 111 502,10 km. Jedná se objekt typu Apollo (NEO) a poprvé byl pozorován 17. března observatoří Mt. Lemmon Survey v Arizoně. Na pozorování se podílela také Magdalena Ridge Observatory, LPL/Spacewatch II (Arizona), observatoř Apache Point v Novém Mexiku a italská Schiaparelli Observatory. Předpokládaná velikost objektu je odhadována na 3 až 9 metrů.

TIP:   Pavel Pech: Corona Australis

Druhý objekt byl pojmenován 2017 FN1. Kolem Země prosvištěl 20. března ve 22:01 SEČ, a to ve vzdálenosti pouhých 0,16 LD, což je 61 518,40 km. I tato planetka je typu Apollo (NEO). K prvnímu pozorovaní došlo téhož dne, tedy 20. března, opět na Mt. Lemmon Survey. Na pozorování se také podílela anglická Great Shefford Observatory. Tento objekt je opravdu velmi malý. Jeho velikost se odhaduje v rozmezí jednoho až čtyř metrů.

V ten samý den, jen o hodinu a třicet osm minut později, proletěla kolem Země další planetka typu Apollo (NEO). Ta dostala jméno 2017 FM1 a k Zemi se nejvíce přiblížila na vzdálenost 0,34 LD, tedy 130 726,60 km. Planetka byla objevena 20. března v rámci projektu Catalina Sky Survey. Objekt o předpokládaném rozměru 2 až 7 metrů pozorovaly také observatoře Mt. Lemmon Survey a Great Shefford.

Zdroj: IAU – Minor Planet Center, foto: ESO/L. Calçada and Nick Risinger (skysurvey.org)