Venuše: Krátká exkurze do horkého pekla

Pokud byste se mohli podívat na Venuši radarovýma očima, pak byste spatřili opravdové peklo, nebo alespoň předpeklí. Toto opravdu není vhodné místo pro život (alespoň na povrchu), ale pro geology je to učiněný ráj, neboť Venuše má z geologického hlediska se Zemí mnoho společného.

Na Venuši je mnoho sopek, některé až 3 km vysoké a 500 km široké. Krátery, sopky a ztuhlé potoky lávy se za miliony let téměř nezměnily – nejsou tam bouřky, změny teplot, led ani jiné činitele, způsobující zvětrávání.

TIP:   Petr Horálek: Jupiterova korona

Snímky povrchu Venuše byly vytvořeny na základě radarových dat ze sondy Magellan, která obíhala Venuši a používala radar k mapování povrchu naší sousední planety od roku 1990 do roku 1994.

Magellan nalezl mnoho zajímavých povrchových charakteristik včetně velkých kruhových dómů, typicky 25 kilometrů napříč, viz úvodní snímek.

Uvažuje se, že dómy vytvořil vulkanismus, i když podrobný mechanismus zůstává neznámý. Povrch Venuše je tak horký a nehostinný, že žádná povrchová sonda nevydržela více než jen několik minut. Není ale bez zajímavosti, že ve vyšších vrstvách atmosféry by mohly přežívat nízké formy organismů (bakterie).

Zdroj: astro.cz, aldebaran.cz, photojournal.jpl.nasa.gov, foto: NASA/JPL