ERUPCE NA SLUNCI

V noci a dnes dopoledne došlo na Slunci ke dvěma erupcím kategorie “M”. Noční erupce byla doprovázena i koronálním výronem hmoty (CME). Naposledy přitom došlo k erupci loni 29. listopadu 2016.

V posledních několika dnech se na Slunci začaly objevovat na tuto dobou poměrně rozsáhlé oblasti skvrn. Vývoj v několika posledních hodinách dával tušit, že by mohlo dojít po dlouhé době i k erupcím, a stalo se.

Obě erupce vygenerovala oblast 2644 v severozápadní části Slunce. K té první došlo ještě 1. dubna ve 23:48 SELČ a dosáhla hodnoty M4.42, přičemž došlo i k výtrysku koronální hmoty (CME). Zda CME směřuje k Zemi ještě s určitostí nevíme, ale vzhledem k tomu, že oblast skvrn již není v geoefektivní pozici, tak to není příliš pravděpodobné.

TIP:   V obyvatelné zóně červeného trpaslíka byla objevena exoplaneta velikosti Země

Druhá erupce v uvedené oblasti nastala dnes dopoledne v 10:02 SELČ. Ta měla hodnotu již vyšší, a sice M5.39. Případný koronální výtrysk hmoty zatím není potvrzen.

Ani v následujících hodinách a dnech nelze vyloučit další erupce. Oblast skvrn 2644 sice pomalu opouští viditelnou část slunečního disku, její “roli” ale může převzít oblast 2645, kde je dvacetiprocentní pravděpodobnost erupce “M”, překvapit může ale také oblast 2648 i nově vznikající skvrna v SZ části disku.

Situaci budeme nadále sledovat a o případných změnách či nových událostech budeme informovat prostřednictvím sociálních sítí, případně opět formou článku.

Zdroj: SWPC/NOAA, solarham.com, spacewetherlive.com, spaceweather.com, foto: SDO/AIA, SDO/HMI, solarham.com, spacewetherlive.com, video: helioviewer.org