O GALAXIÍCH | Hostem pořadu je specialista na výzkum galaxií Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. významná osobnost české astronomie.

Profesor Palouš je vedoucím Oddělení galaxií a planetárních soustav Astronomického ústavu Akademie věd ČR, v roce 2009 byl zvolen viceprezidentem Mezinárodní astronomické unie, což je nejprestižnější astronomická instituce na světě.

V tomto díle našeho seriálu navštívíme observatoře ESO, která vlastní dnes nejvýkonnější astronomické dalekohledy světa umístěné na náhorních plošinách v Chile.

TIP:   Fragmenty asteroidu 2018 LA nalezeny

Představíme si postupně observatoř na hoře La Silla, dále observatoř VLT (Very Large Telescope) na hoře Cerro Paranal s nejvýkonnějšími dalekohledy světa a observatoř ALMA, které se v současnosti (2010) buduje a bude nejvýkonnější v oblasti detekce velmi krátkých vln.

Po exkurzi na observatořích se vydáme ke galaxiím. Co je nového ve výzkumu? Jaké jsou hvězdné soustavy tvořící galaxie? Jaké jsou nové poznatky o tzv. kulových hvězdokupách? Co se děje při setkání galaxií? Úžasné galaxie naplní také pokračování v druhém díle.

Zdroj: TV NOE, autor pořadu: Jindřich Suchánek. Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE, děkujeme.