Ve vesmírných dálavách nachází se souhvězdí krále Etiopie. Zde, v tajuplných mlhách hustých tak, že by se daly krájet, sídlí široko daleko známý Kouzelník.

No, pohádky by mi asi moc nešly, takže pojďme raději zpět do reality. Na snímku vidíme mlhovinu Kouzelník, kterou nalezneme i malým dalekohledem v souhvězdí Cefea, krále bájné Etiopie, manžela královny Kasiopei a otce Andromedy.

Toto zárodečné mračno mezihvězdného plynu a prachu je od nás vzdáleno asi 8 000 sv. let. Oblast měří asi 100 světelných let, takže se úhlově jeví větší než Měsíc.

TIP:   První svého druhu

Vládnou zde gravitační síly dost silné na to, aby vznikaly hvězdy. Hvězdné větry, jakož i záření zase mají dost síly, aby dokázaly vytvořit, ale i rozrušit sloupy plynu.

Mlhovinu Kouzelník obklopují vyvíjející se hvězdy hvězdokupy NGC 7380. Vzájemné působení hvězd, plynu a prachu vytvořilo útvar, který vypadá jako fiktivní středověký kouzelník. I když mlhovina může trvat jen pár miliónů let, tak některé vznikající hvězdy s určitostí přežijí i naše Slunce.

Zdroj: cs.wikipedia.org, astro.cz, foto: Rolf Geissinger (nahoře), Michael Miller (dole)