Kouzelník krále Etiopie

Ve vesmírných dálavách nachází se souhvězdí krále Etiopie. Zde, v tajuplných mlhách hustých tak, že by se daly krájet, sídlí široko daleko známý Kouzelník.

TIP:   Odhalené tajemství nejvzdálenějšího studovaného tělesa Sluneční soustavy

No, pohádky by mi asi moc nešly, takže pojďme raději zpět do reality. Na snímku vidíme mlhovinu Kouzelník, kterou nalezneme i malým dalekohledem v souhvězdí Cefea, krále bájné Etiopie, manžela královny Kasiopei a otce Andromedy.

Toto zárodečné mračno mezihvězdného plynu a prachu je od nás vzdáleno asi 8 000 sv. let. Oblast měří asi 100 světelných let, takže se úhlově jeví větší než Měsíc.

Vládnou zde gravitační síly dost silné na to, aby vznikaly hvězdy. Hvězdné větry, jakož i záření zase mají dost síly, aby dokázaly vytvořit, ale i rozrušit sloupy plynu.

Mlhovinu Kouzelník obklopují vyvíjející se hvězdy hvězdokupy NGC 7380. Vzájemné působení hvězd, plynu a prachu vytvořilo útvar, který vypadá jako fiktivní středověký kouzelník. I když mlhovina může trvat jen pár miliónů let, tak některé vznikající hvězdy s určitostí přežijí i naše Slunce.

Zdroj: cs.wikipedia.org, astro.cz, foto: Rolf Geissinger