Geomagnetické pole Země bude opět značně neklidné

V následujících dnech můžeme opět očekávat geomagnetické bouře a tvorbu jasných polárních září. GM bouře vyvolá nedávný výbuch filamentu a zrychlený proud slunečního větru z koronální díry.

Devátého dubna došlo na Slunci k výbuchu filamentu, což vytvořilo koronální výtrysk hmoty (CME). Nejprve se zdálo, že vyvržený plazmový oblak Zemi mine, nyní se však vědci z NOAA domnívají, že ke kontaktu se Zemí dojde, a to v období kolem soboty 15. dubna 2017.

Naše GMP také začne pravděpodobně již od neděle 16. dubna 2017 výrazně ovlivňovat zrychlený proud slunečního větru, jehož příčinou je koronální díra na Slunci. Nejsilnější bouře, a to kolem stupně G2, odborníci očekávají v období kolem 22.-23. dubna 2017.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Zda bude na našem území polární záře viditelná alespoň pro fotografické přístroje nelze zatím odhadnout. Ve hře je mnoho faktorů, ostatně jako vždy. Navíc nutno dodat, že CME z 9. dubna patří spíše k těm slabším.

Může se tedy stát, že v období od 15. do 23. dubna GM bouře vůbec nepřekročí stupeň G1, pokud ale dojde ke kombinaci vlivu CME a zrychleného proudu slunečního větru, pak se můžeme dočkat stupně G2, a možná i jeho překročení.

Predikční modely bude NOAA v následujících dnech průběžně aktualizovat. Envéčko bude vývoj bedlivě sledovat a o všem podstatném Vás bude informovat na sociálních sítích.

Zdroj: spaceweather.com, SDO/AIA, LASCO/C3, helioviewer.org, solarham.com