V sobotu 22. dubna 2017 proletí sonda Cassini naposledy nad “tajuplným” měsícem Titan. Při rychlosti 5,8 km/s se k Titanu přiblíží až na vzdálenost necelých 1000 km (přesněji 979 km).

Sonda Cassini bude mít i při této rychlosti dostatek času, aby podrobně prozkoumala tamní jezera a moře, přičemž se pokusí změřit jejich hloubku a určit přesné chemické složení.

TIP:   Na Saturnově měsíci Enceladus jsou podmínky vhodné pro život!

Sonda také zaznamená případné změny, ke kterým došlo od poslední “návštěvy”, přičemž nevynechá ani tzv. mizející ostrovy. Ještě naposledy proměří magnetické pole i atmosféru, pořídí hromadu snímků a pak…

Pak můžeme sondě Cassini poděkovat za její práci a pomalu se začít loučit. Již druhý den (23. dubna 2017) začíná totiž její Grand Finale. Gravitační působení Titanu navede sondu Cassini na dráhu, která povede k jejímu zániku v atmosféře Saturnu. Stane se tak 15. září 2017 kolem 12:45 SELČ. Do té doby ale ještě o sondě Cassini určitě hodně uslyšíme.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, kosmonautix.cz, NASA, saturn.jpl.nasa.gov, foto&video: NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL)