O SKRYTÉ LÁTCE A SKRYTÉ ENERGII | Tento díl nás zavede od podzemního výzkumu až za hranice fantazie představ o vesmíru. Hostem pořadu je Prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc., děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské University.

Nejprve se bude hovořit o výzkumech nejprestižnějšího fyzikálního pracoviště, ve kterém nedávno působil. Jde v současnosti o největší „srážeč částic“ nedaleko Ženevy v Cernu, kde se bádá nad elementárními částicemi, tvoří např. i antihmota či hledá tzv. Higgsův boson. Jak se daří těmto výzkumům?

V další části pořadu si budeme hledat odpovědi na otázky, např.: Jaký je osud vesmíru? Z čeho je vesmír složen? Co jsou skryté formy hmoty a energie ve vesmíru? Co bylo na úplném počátku vesmíru? Co bylo tzv. Božím impulsem stavby vesmíru? Co je model multiverse – mnohovesmírů a je to fantazie či seriózní věda?

TIP:   Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem (3/3)

Zastavíme se krátce také u blízkých galaxií, kde se zkoumá skrytá látka a skrytá energie. Co se odhaluje výzkumem vzájemných vztahů a pohybů mezi těmito galaxiemi, tedy Velkým a Malým Magellanovým oblakem, Mlhovinou v Andromedě a Mléčnou dráhou?

Pan profesor také nastíní i varianty úvah nad tím, co je skrytá či temná energie? Může nastat tzv. fázový přechod? To je přeměna temné energie do jiných forem např. i viditelné hmoty, a tím k úplně překotným vznikem nových objektů?

Chcete-li alespoň nahlédnout do možných odpovědí na výše zmíněné otázky, neváhejte si rezervovat čas a podívejte se na tento pořad.

Zdroj: TV NOE, autor pořadu: Jindřich Suchánek. Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE, děkujeme.