Na tomto úžasném panoramatickém snímku ukazuje noční obloha nad dalekohledem VLT (Very Large Telescope, ESO) naše kosmické okolí v plném lesku.

VLT je umístěn 2635 m n.m. na observatoři ESO Paranal v severním Chile. Obrázek ukazuje význam a výhody umisťování astronomických dalekohledů na odlehlých místech! Každý, včetně fotovyslance ESO Petra Horálka, který zachytil scénu na obrázku, kdo podnikne dlouhou cestu na místo je odměněn opravdu krásným výhledem.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Vpravo, za skupinou čtyř 8.2m hlavních dalekohledů, které tvoří VLT, je nad horizontem vidět jemná červená a zelená záře. Tímto způsobem září atmosféra. Navíc je obloha osvětlena i zodiakálním světlem. Zodiakální světlo je světlo odražené na malinkatých prachových částečkách v rovině Sluneční soustavy.

Ačkoli jsou tyto jevy hezké, nejkrásnějším jevem na obrázku je bezpochyby oblouk Mléčné dráhy. Jasný pás naší domovské galaxie je posypán jednak tmavými prachovými skvrnami a filamenty, které pohlcují a zastiňují světlo hvězd ležících za nimi, jednak jasnými oblastmi, ve kterých probíhá tvorba nových hvězd.

Přímo pod Mléčnou dráhou leží dva z našich malých galaktických sousedů, Velký a Malý Magellanův oblak, a pod nimi stojí dva z menších, 1.8m, pomocných dalekohledů VLT.

Zdroj: ESO, foto: Petr Horálek/ESO