FOTO: “Cesta na Mars”

Mnoho z obrázků týdne ESO zobrazuje vzdálené kosmické objekty: mystické skupiny hvězd, plyn, prachu a další a další objekty milióny světelných let od nás. Toto panorama ale ukazuje něco uchopitelnějšího – ale o nic méně krásnějšího – tedy naši domovskou planetu, Zemi.

Slunce, na snímku zachycené v okamžiku, kdy zapadá pod falešný horizont mraků, barví oblohu do jasné oranžových odstínů, které propůjčují přírodě téměř nezemský vzhled. Chilská poušť Atacama byla ve skutečnosti využita filmovými štáby, které hledaly krajinu podobnou Marsu.

TIP:   Pavel Pech: Corona Australis

Její nezemsky cizokrajný vzhled je způsoben extrémně suchým klimatem a kompletní izolovaností místa. Nedostatek vlhkosti, deště a světelného znečištění vytvářejí prašnou skalnatou končinu a současně také jednu z nejčistějších obloh, které se dají najít na Zemi.

Obrázek byl pořízen Simonem Lowery z ESO v roce 2016 z Cerro Armazones, budoucího domova dalekohledu ELT (Extremely Large Telescope).

Paranal, na kterém stojí dalekohled VLT (Very Large Telescope), je viditelný těsně pod vrcholky hor, které se táhnou středem obrázku. Na hoře vlevo jsou vidět základní dalekohledy VLT dohromady s dalekohledem VST (VLT Survey Telescope), zatímco VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) stojí na sousedním vrcholku.

Zdroj: ESO, foto: ESO/S. Lowery