Astronauti cvičí dvě hodiny denně, přesto ztrácí 30 až 50 procent své fyzické kondice

Studie, kterou vedl Carl Ade z Kansas State University, ukazuje, že kosmonauti během dlouhotrvajícího letu ztrácejí i přes dvouhodinové denní cvičení asi 30 až 50 procent své fyzické kondice.

K takto velkému poklesu pravděpodobně dochází tím, že srdce a kapiláry nejsou schopné v podmínkách mikrogravitace dodávat kyslík do svalů tak, jako na Zemi. Předchozí studie uváděly, že pokles kondice je způsoben srdeční funkcí, ale nyní se ukazuje i problém s distribucí kyslíku v kapilárách.

TIP:   Evžen Brunner: Mořský koník

Nový výzkum je založen na sledování devíti astronautů NASA před a bezprostředně po asi půlročním pobytu na Mezinárodní kosmické stanici. Výsledky studie jsou důležité nejen pro dlouhodobé kosmické lety, ale najdou uplatnění i při poskytování pomoci pacientům se slabým nebo selhávajícím srdcem.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, foto: k-state.edu. Doporučený odkaz: Astronauts experience decrease in blood vessel function during spaceflight, study findsOdborná studie: Decreases in maximal oxygen uptake following long-duration spaceflight: Role of convective and diffusive O2 transport mechanisms