V časopise Science byla publikovaná studie, jejímž hlavním autorem je Hannah Wakeford, zabývající se výzkumem atmosféry exoplanety HAT-P-26b.

Exoplanetu HAT-P-26b najdeme v souhvězdí Panny a řadí se mezi tzv. “horké Neptuny”. Hmotností tedy odpovídá zhruba naší planetě Neptun, ovšem kolem své mateřské hvězdy obíhá v malé vzdálenosti. Atmosféra exoplanety je složená převážně z vodíku a hélia.

TIP:   Barevný vzduch

Výzkum pomocí Hubbleova teleskopu a teleskopu Spitzer nyní ukázal, že se v atmosféře HAT-P-26b vyskytují poměrně jasné pásy oblačnosti a pravděpodobně také velké množství vody, ačkoliv tato exoplaneta není vodním světem.

HAT-P-26b byla objevena již v roce 2010 v rámci projektu HATNet, a to tranzitní metodou, kdy se sleduje změna jasu mateřské hvězdy. Rok trvá na této exoplanetě 4,23 dní (oběžná doba).

Exoplaneta HAT-P-26b je vzdálena od Země asi 437 světelných let a její mateřská hvězda (oranžový trpaslík) je asi dvakrát starší než naše Slunce.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, spitzer.caltech.edu, ru.wikipedia.org, foto: NASA/GSFC. Doporučený odkaz: ‘Warm Neptune’ Has Unexpectedly Primitive Atmosphere