MARS: Rover Opportunity dorazil do cíle

Marsovský rover Opportunity je v cíli své současné prodloužené mise, neboť dorazil na místo zvané Perseverance Valley, které se nachází na vnitřním svahu obrovského kráteru Endeavour s průměrem 22 km.

Rover této oblasti dosáhl počátkem května a nyní zahajuje vědecký průzkum, který by měl pomoci potvrdit teorii, jak toto údolí vzniklo. Informoval o tom vědecký vedoucí projektu Matt Golombek ze střediska NASA Jet Propulsion Laboratory.

TIP:   Babak A. Tafreshi: Přehlídka oblohy nad Paranalem

Opportunity je v podstatě mobilní robotická geologická laboratoř, která se pohybuje k vybraným povrchovým útvarům a detailně je zkoumá. Jeho pohyb zajišťuje šestikolový podvozek, který je schopen překonat i překážky větší, než je průměr jeho kol.

Rover Opportunity zahájil už 150. měsíc práce na povrchu Marsu a celkově ujel už 44,7 km, přičemž se očekával maximálně tříměsíční provoz vozítka. Start mise Opportunity se uskutečnil 8. července 2003 ve 03:18:15 UT pomocí nosné rakety Delta II 7925.

Přistávací modul (lander) dopadl na povrch Marsu 25. ledna 2004 po 203 dnech letu vesmírem. Přistání proběhlo v oblasti Meridiani Planum. Lander po přistání zajistil otočení vozidla (roveru) do pracovní polohy a rover z něj bezpečně sjel na povrch Marsu.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, NASA, cs.wikipedia.org, foto: NASA/JPL-Caltech, NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona/NMMNH