Ve vzdálenosti asi 500 milionů sv. let od naších domovů se nachází zajímavé duo galaxií IRAS 06076-2139. Snímek pořídil Hubble Space Telescope prostřednictvím přístrojů Wide Field Camera 3 (WFC3) a Advanced Camera for Surveys (ACS). Vidíme na něm jednak samotné “divoce tančící” duo galaxií, ale také přebohaté galaktické pozadí.

IRAS 06076-2139 je zvláštní tím, že obě galaxie kolem sebe rotují těžko představitelnou rychlostí 2 000 000 km/hod. Rychlost je tedy natolik značná, že do budoucna znemožňuje vzájemné splynutí, ačkoliv obě galaxie od sebe dělí vzdálenost “pouhých” 20 000 sv. let.

TIP:   Mladá planeta Jupiter se srazila s protoplanetou desetkrát hmotnější než Země

Přesto zde panuje mocná síla gravitace, která narušuje v obrovském měřítku strukturu obou galaxií. Galaktické interakce mají celou řadu podob. Od galaktického kanibalismu až po ohromné galaktické kolize. Na snímcích z HST jsme se s nimi již mohli několikrát setkat.

I naší Mléčnou dráhu čeká asi za 4 až 4,5 mld. let velice “blízké setkání” s galaxií v Andromedě (M31). Ta je od nás zatím v bezpečné vzdálenosti 2 537 000 sv. let, nicméně Mléčná dráha a M31 se k sobě nezadržitelně přibližují rychlostí 100 km/s.

Existuje ale naděje, že setkání naší Galaxie s M31 nebude tak katastrofické, jak si mnozí představují. Ačkoliv jsou obě galaxie tvořeny miliardami hvězd, tak k hvězdným srážkám nebude ve větším měřítku docházet, neboť vzdálenosti mezi jednotlivými hvězdami jsou jedním slovem obrovské.

Zdroj: NASA, wikipedia.org, foto: NASA Goddard Space Flight Center / Jenny Hottle