“It’s a Test.” První let novozélandské rakety Electron

Ve 2:20 SELČ odstartovala ze základny společnosti Rocket Lab na poloostrově Mahia (Nový Zéland) nosná raketa Electron. Rocket Lab považuje test za úspěšný, i když raketa nedosáhla oběžné dráhy.

Při svém historicky prvním letu nazvaném “It’s a Test” měla raketa dosáhnout oběžné dráhy, to se ale podle všeho nepovedlo. Ředitel a zakladatel společnosti Rocket Lab Peter Beck k tomu uvádí: “První fáze letu, oddělení prvního i druhého stupně, to vše proběhlo podle plánu. Na oběžnou dráhu se ale raketa nedostala a my nyní zjišťujeme proč.”

TIP:   Babak A. Tafreshi: Přehlídka oblohy nad Paranalem

Společnost Rocket Lab přesto považuje první let za úspěšný a na svém twitterovém účtu sdílí radost týmu, že se raketa Electron dostala do vesmíru. “Byl to neuvěřitelný den a já jsem na svůj tým nesmírně hrdý,” dodává Beck.

Dnešní start byl prvním ze tří letů, které jsou naplánovány pro tento rok. V následujících týdnech budou odborníci Rocket Lab v Los Angeles a Aucklandu zpracovávat údaje z více než 25 000 datových kanálů, které byly shromážděny v průběhu letu. Na základě těchto analýz bude raketa Electron optimalizována pro další testovací let.

Společnost Rocket Lab hodlá konkurovat společnosti SpaceX. V blízké budoucnosti plánuje Rocket Lab uskutečnit až 50 komerčních letů ročně. Electron o délce 17 metrů a hmotnosti 11,5 tun bude do vesmíru dopravovat náklad o hmotnosti kolem 150 kg, přičemž cena dopravy by neměla překročit 5 mil. dolarů. Zakázky se již nyní podle Becka jen hrnou.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, kosmonautix.cz, rocketlabusa.com, wikipedia.org, foto: rocketlabusa.com, video: scinews.com, @RocketLabUSA