JUNO

Jupiter, jak ho neznáte

Včera večer jsem vás informoval, že americká kosmická agentura NASA zveřejnila výsledky vědeckého výzkumu při prvních průletech sondy JUNO v blízkosti Jupitera, jakož i nové, dosud neviděné snímky. Také jsem vám slíbil, že se k tomuto tématu dnes vrátím. Splnit tento slib je v tomto případě velkým potěšením, takže jdeme na to.

Jako ochutnávku jsem vám v naší nepravidelné rubrice “Na dobrou noc” ukázal, dle mého soudu, nejzajímavější fotografii, a to pohled na prstence planety Jupiter. Dnes se podíváme i na poněkud barevnější snímky.

JUNO vstoupilo na oběžnou dráhu planety Jupiter 4. července 2016. K prvnímu blízkému přeletu nad atmosférou planety ve výšce 4 200 km došlo 27. srpna 2016. Vědeckých poznatků je mnoho. A když říkám mnoho, tak tím myslím opravdu mnoho. Jenom tento první průlet poskytl odborníkům “materiál” na dva články v Science a 44 studií v Geophysical Research Letters.

TIP:   SPECULOOS: Čtveřice dalekohledů určená k pátrání po exoplanetách v obyvatelných zónách zahájila činnost

V tomto článku nepůjdeme vědecky do hloubky, jednak se na to necítím býti odborně dostatečně vybaven, to za prvé, a za druhé, z odborného hlediska toto téma již stihl zpracovat Dušan Majer na webu Kosmonautix.cz v článku První vědecká data od Juno, který si vám dovoluji doporučit.

Mám-li ale vše nové shrnout do několika vět, tak asi musím zmínit nové poznatky v oblasti pozorování gigantických polárních cyklon. Bylo totiž zjištěno, že směřují nečekaně hluboko do Jupiterovy atmosféry. Odborníky ale také překvapilo významně nepravidelné (doslova “hrbolaté”) magnetické pole, které je navíc silnější, oproti dřívějším předpokladům.

A nyní se pojďme věnovat obrázkům. Na titulní fotografii vidíme jižní pól planety, který vyfotografovala sonda JUNO (přístrojem JunoCam) ze vzdálenosti 52 000 kilometrů. Oválné struktury jsou cyklóny s průměrem až 1000 kilometrů. K vytvoření celkového obrazu byly použity snímky z několika oběhů, abychom viděli všechny oblasti v denním světle. Barvy jsou zvýrazněné a je použita stereografická projekce.

V galerii (viz níže) na obrázku č. 2 vidíme sekvenci 14 snímků, které byly pořízeny během přibližování sondy JUNO k Jupiteru. Na obrázku č. 3 nám mikrovlnný radiometr (MWR) poskytuje pohled pod oblačnou vrstvu atmosféry planety. Snímek č. 4 zobrazuje jižní polární záři.

Obrázek č. 5 je opravdová lahůdka, a to velice blízký trojrozměrný pohled na jednotlivé vrstvy oblačnosti. Snímek byl pořízen 19. května 2017 ze vzdálenosti 8 900 km. Podobně detailní je i obrázek č. 6, kde vidíme “malé” světlé oblaky v tropickém pásmu. Snímek byl pořízen téhož dne, ale ze vzdálenosti 12 858 km.

Nádhera. Myslím, že jsme opravdu viděli Jupiter, jak ho neznáme. A to ještě není určitě vše. Brzy se dočkáme dalších úchvatných snímků. Při příštím průletu nízko nad oblačnou vrstvou atmosféry, 11. července 2017, se totiž bude sonda Juno věnovat zejména průzkumu Velké rudé skvrny, nad níž bude prolétat. Těšíte se? Já určitě ano!

Zdroj: nasa.gov, jpl.nasa.gov, missionjuno.swri.edu, kosmonautix.cz, novinkykosmonautiky.blogspot.com, foto: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Betsy Asher Hall/Gervasio Robles, NASA/JPL-Caltech/SwRI, NASA/SwRI/MSSS/Gerald Eichstadt/Sean Doran