Na pařížské observatoři se dokončuje stavba nanodružice PicSat, která bude pomocí svého dvoupalcového teleskopu sledovat exoplanetu Beta Pictoris b při přechodech přes disk své mateřské hvězdy.

Družice o hmotnosti 3,5 kg a o rozměrech 30×10×10 cm je typu Cubesat 3U. Vybavena je unikátním systémem pro přesnou stabilizaci nutnou pro dlouhodobé pozorování nebeského tělesa.

Podle původních plánů měla být družice vypuštěna na konci června indickou nosnou raketou, jenomže družice nebyla včas dokončena. Nyní se hledá nový termín a volná nosná raketa.

TIP:   (Ne)uvidíte na obloze

Exoplaneta Beta Pictoris b obíhá kolem hvězdy Beta Pictoris, která se nachází asi 63 světelných let od Slunce a na obloze ji nalezneme i pouhým okem v jižním souhvězdí Malíře.

Planeta byla objevena před šesti lety a patří k prvním exoplanetám, které se podařilo pozorovat přímým zobrazením. Kolem své mateřské hvězdy obíhá ve vzdálenosti osmkrát větší než Země kolem Slunce a je tak exoplanetou s nejmenší vzdáleností od své hvězdy, jakou se zatím podařilo přímo pozorovat.

Jeden den na planetě Beta Pictrois b trvá pouze 8 hodin. Rovník této planety se pohybuje rychlostí téměř 100 tisíc kilometrů za hodinu. Se svým stářím asi 20 miliónů let patří mezi nejmladší exoplanety, které známe.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, eso.org, foto: ESO L. Calçada/N. Risinger (skysurvey.org), picsat.obspm.fr. Doporučený odkaz: PicSat – A nano-satellite to observe Beta Pictoris