Stráž před srdcem Galaxie

Jako dva hlídači, kteří stráží srdce naší domovské galaxie, stojí 3.6m dalekohled ESO a pomocný dalekohled s Coudé ohniskem (Coudé Auxiliary Telescope) na této krásné, ultra high definition fotografii z observatoře La Silla, která je umístěna na jižní hranici chilské pouště Atacama.

Od své inaugurace v roce 1976 prošel 3.6m dalekohled ESO několika modernizacemi, včetně instalace nového sekundárního zrcadla, které umožnily, aby dalekohled zůstal stále efektivní a produktivní.

Od roku 2008 je na dalekohledu namontován spektrograf HARPS, nejpřesnější lovec exoplanet na světě. HARPS (the High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) je dnes nejúspěšnější hledač málo hmotných exoplanet.

TIP:   V obyvatelné zóně červeného trpaslíka byla objevena exoplaneta velikosti Země

Dnes již nepoužívaný 1.4m CAT (Coudé Auxiliary Telescope) je umístěn v menší kopuli vpravo od 3.6m dalekohledu. Když fungoval, pracoval v něm spektrometr (Coudé Echelle Spectrometer) pro 3.6m dalekohled.

CAT a 3.6m dalekohled jsou spojeny tunelem, který je vidět na fotografii. CAT, plně počítačově ovládaný, prováděl mnoho různých typů astronomických pozorování, včetně měření stáří starých hvězd.

Díky nadmořské výšce 2400 m a umístění daleko od zdrojů světelného znečištění, má 3.6m dalekohled ESO – stejně jako ostatní dalekohledy na observatoří – vynikající pozorovací podmínky.

K dalekohledům na observatoři patří ještě NTT (New Technology Telescope), 2.2m dalekohled MPG/ESO a řada národních dalekohledů.

Zdroj: ESO, foto: Y. Beletsky (LCO)/ESO