Jednoramenná spirální galaxie NGC 4725

Většina spirálních galaxií včetně naší vlastní Mléčné dráhy má dvě, nebo více spirálních ramen, ovšem NGC 4725 má jen jedno.

Na tomto ostrém barevném kompozitním snímku se zdá, že se solo spira mirabilis vine z výrazného prstence modrých, nově zrozených hvězdokup a červených hvězdotvorných oblastí. Tato podivná galaxie také vykazuje temné prachové pásy a žlutavou centrální příčku složenou ze starší populace hvězd.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

NGC 4725 měří přes 100 tisíc světelných let a nachází se 41 miliónů světelných let daleko v dobře učesaném souhvězdí Vlasy Bereniky (Coma Berenices). Počítačové simulace vzniku jediného spirálního ramene naznačují, že vzhledem k celkové rotaci galaxie se toto rameno předbíhá, nebo ji sleduje. Na titulním snímku je také vidět tradičnější spirální galaxie v pozadí.

Níže se můžeme podívat na galaxii NGC 4725 pohledem infračerveného teleskopu Spitzer. Na snímku dominují dvě barvy, červená a modrá. Červené oblasti představují infračervené emise prachových částic v galaxii, kde se stále rodí nové hvězdy, modrá barva je charakteristická pro chladnější oblasti se starší populací hvězd.

Zdroj: astro.cz, spitzer.caltech.edu, foto: Image Data: Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Space Telescope, Additional Color data: Adam Block, Bob Franke, Maurice Toet – Assembly and Processing: Robert Gendler, NASA/JPL-Caltech/R. Kennicutt (University of Arizona) and the SINGS Team. Doporučený odkaz: One-Armed Spiral Waves in Galaxy Simulations with Counter-Rotating Stars