Osa rotace Saturnova měsíce Enceladus byla v minulosti značně odchýlena

Enceladus, v pořadí šestý největší měsíc planety Saturn, který objevil 28. srpna 1789 německo-britský astronom William Herschel, zažil v minulosti srážku s menším tělesem. Srážka to byla zřejmě ohromná, neboť celý měsíc doslova převrátila.

Enceladus je relativně malý měsíc tvořený ledem a kamením. Pod jeho povrchem se skrývá oceán. Důkazy o přítomnosti kapalné vody pod povrchem se začaly hromadit od roku 2005, kdy vědci objevili mračna obsahující vodní páru vznášející se nad oblastí jižního pólu měsíce.

Enceladus má nepravidelný elipsoidní tvar, v jednom směru má průměr 513 km, mezi polokoulí přivrácenou a odvrácenou k Saturnu pak 503 km a mezi severním a jižním pólem dosahuje průměru 497 km.

TIP:   Objevena první vypařující se planeta obíhající kolem bílého trpaslíka

Sonda Cassini se během své mise k Enceladu přiblížila několikrát. Poprvé v roce 2005, pak v letech 2008 až 2012 a nakonec v roce 2015. Snímkování probíhalo z různých vzdáleností, a to od 48 km do 94 000 km.

Na základě této bohaté sbírky obrazových dat nyní dospěl tým specialistů NASA k závěru, že osa rotace Saturnova měsíce Enceladus byla v minulosti odchýlena z původní polohy, a to o neuvěřitelných 55°.

Odborníci mají za to, že k tomu došlo po srážce Enceladu s menším tělesem. Rotace Enceladu byla po srážce zřejmě značně nestabilní. Když se rotace po čase stabilizovala, procházela už osa rotace zcela jinými oblastmi.

Důsledkem toho je, že severní a jižní pól se jeví zcela odlišně: jižní polární oblasti jsou geologicky aktivní a severní je pokryta četnými krátery a jeví se mnohem starší. Studie byla 30. května publikována v online vydání časopisu Icarus.

Zdroj: nasa.gov, novinkykosmonautiky.blogspot.com, cs.wikipedia.org, foto: NASA/JPL/Space Science Institute, NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute/Cornell University. Doporučený odkaz: True polar wander of Enceladus from topographic data