V následujících hodinách a dnech uvidíte např. zákryt hvězdy Porrima Měsícem, Měsíc v konjunkci s Jupiterem, přechod stínů a měsíců (Jupiter), jakož i další zajímavosti…

Pokud bude jasno, tak se dnes v noci podívejte na oblohu. Můžete totiž pozorovat zákryt jasné hvězdy Porrima Měsícem. Porrima je jasná dvojhvězda v souhvězdí Panny s jasností kolem 3,5 mag, která je od nás vzdálena přibližně 38 sv. let.

Hra na schovávanou se na obloze odehraje 3. června v čase od 21:10 SELČ, kdy Porrima zmizí za Měsícem, do 22:27 SELČ, kdy se na druhém konci Měsíce začně pomalu ukazovat.

TIP:   Mezinárodní tým astronomů objevil největší hvězdnou černou díru v Mléčné dráze

Během svého nočního pozorování na obloze určitě nepřehlédnete další známou dvojhvězdu, jež se zove Spica, a také nepochybně zaregistrujete, že se Jupiter nachází v blízkosti Měsíce. To je dáno tím, že 4. června kolem čtvrté hodiny ranní bude Měsíc v konjunkci s Jupiterem.

Od dnešní noci až do 6. června (včetně) bude na obloze k vidění také velice zajímavé seskupení Měsíce, Jupiteru a Spiky

Vraťme se ale ještě k planetě Jupiter. V noci z pondělí na úterý totiž mohou majitelé dalekohledů pozorovat dvojitý přechod stínů a měsíců Europa a Io. Přechod měsíců zahají v pondělí Europa přibližně ve 20:24 SELČ, Io zahají přechod o hodinu později.

Stín měsíce Io se na Jupiteru objeví kolem 22:40 SELČ, stín měsíce Europa bude pozorovatelný od 22:53 SELČ. Celé představení končí v úterý kolem 1:10 SELČ. Doufejme, přátelé, že počasí bude vašemu pozorování příznivě nakloněno.

Foto: stellarium.org