Astronomové, kteří používají observatoře ESO, jsou dnes běžným jevem v chilské poušti Atacama, ale rozhodně nejsou prvními lidmi, kteří tu byli doma.

Ačkoli je dnes poušť suchá a nehostinná, kdysi tu pršelo mnohem častěji a rostla tu mnohem rozmanitější flóra. Vystřídalo se tu několik civilizací, od kultury El Molle v letech 700 až 800 n.l až po lidi patřící do skupin Las Ánimas (800-1200 n.l.) a Diaguita (od 1200 do poloviny 15. století).

Po dobytí peruánskými inky (15. století) se místní kultura stala mixem mezi inkskou a diaguitskou kulturou. To trvalo až do počátku španělské nadvlády ve třicátých letech šestnáctého století, která ukončila původně obydlenou Atacamu.

TIP:   Evžen Brunner: Mořský koník

Stopy minulosti se dají najít v celé oblasti observatoře ESO La Silla. Petroglyfy – řezby v kamenech staré tisíce let – roztroušené na mnoha místech okolo observatoře pravděpodobně pocházejí z komplexu El Molle.

Některé obrázky zobrazují lidi a zvířata, obvykle lamy, ale většina  jsou abstraktní geometrické tvary, jako obdélníky, labyrintové vzory, kruhy a kruhy s paprsky.

Dvě ukázky těch posledních jsou viditelné na dnešním obrázku týdne ESO. Tyto dva kameny se nachází na jednom z nejbohatších nalezišť, které leží blízko 3.6m dalekohledu ESO (na vrcholku hory na obrázku).

Snímek pořídil fotovyslanec ESO Babak Tafreshi. Článek o různých petroglyfech okolo La Silly byl otištěn ve čtvrtletníku ESO The Messenger po detailním fotografické a topografické přehlídce skalních řezeb provedené v roce 1990.

Zdroj: ESO, foto: ESO/B. Tafreshi