Opravdový tvar bumerangu

Dnešní obrázek týdne ukazuje mlhovinu Bumerang v souhvězdí Kentaura, což je protoplanetární mlhovina, tak, jak ji vidí ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).

Modrá struktura v pozadí, což je obrázek ve viditelném světle pomocí Hubbleova kosmického dalekohledu (NASA/ESA), má klasický tvar s dvěma laloky a velmi úzkou centrální částí. Oranžovou barvou je zobrazen obrázek z dalekohledu ALMA, která měří chladný molekulární plyn. Ten je mnohem protáhlejší.

TIP:   Co nabídne prosincová obloha

Od roku 2003 drží mlhovina, od Země vzdálená asi 5000 světelných let, rekord jako nejchladnější objekt ve vesmíru. Předpokládá se, že mlhovina vznikla z obalu hvězdy v pozdních fázích vývoje, který pohltil menšího společníka, se kterým tvořila dvojhvězdu. To může být důvodem existence ultrachladných výtrysků, které jsou osvětleny světlem centrální umírající hvězdy.

ALMA se podívala na centrální prachový plyn mlhoviny a taky na vzdálenější výtrysky. Ty dosahují až do vzdálenosti čtyř světelných let. Výtrysky jsou dokonce chladnější než kosmické mikrovlnné pozadí (též reliktní záření) a dosahují teplot až –270 °C. Jejich expanzní rychlost je 590 000 kilometrů za hodinu.

Zdroj: ESO, foto: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/R. Sahai.
Doporučený odkaz: ALMA Returns to Boomerang Nebula. Companion Star Provides Chilling Power of ‘Coldest Object in the Universe’