Okno do mokré minulosti planety Mars

Tento kráter o průměru 70 kilometrů a jeho bezprostřední okolí nabízí unikátní pohled do mokré minulosti Rudé planety.

Scenérie, kterou zachytila sonda ESA Mars Express, představuje složení dvou snímků pořízených v březnu 2007 a únoru 2017. Zaměřuje se na velký kráter v oblasti Margaritifer Terra na jižní polokouli Marsu. Na severu obsahuje i část oblast Erythraeum Chaos (vpravo na hlavním barevném obrázku).

Oblast se nachází na severním okraji Noachis Terra, která je 3,7 až 4 miliardy let stará. Přitom představuje jeden z nejstarších a krátery nejposetějších povrchů na Marsu.

TIP:   Dramatický zrod nové hvězdy

Pozůstatky sítě údolí na celém snímku napovídají, že touto oblastí kdysi proudila voda a že stála u vzniku dnes patrných útvarů. Na kontextovém snímku (viz níže) je pak vidět, že údolí Parana Valles se nachází na východě, zatímco Loire Valles na severozápadě.

Uvnitř sedmdesátikilometrového kráteru je celá řada výrazných útvarů. Třeba světlý materiál, který je interpretován jako čerstvě obnažené podložíJak uvnitř, tak vně kráteru je viditelný „chaotický terén“, který se vyznačuje náhodně orientovanými bloky oddělenými žlaby.

Obecně je chaotický terén spojovaný s kolapsem povrchového materiálu nad oblasti, kde došlo k uvolnění velkého množství podpovrchové vody. Například díky náhlému roztání ledu. Právě odtokové kanály často v podobném chaotickém terénu začínají.

Chaotický terén také může odkazovat na místa, kde byla pradávná jezera jako je Erythraeum Chaos na severu (vpravo) od kráteru, a to mezi Loire a Parana Valles.

Zdroj: ESA, ffoto: ESA/DLR/FU Berlin, NASA MGS MOLA Science Team