Indická raketa vynesla Česko a Slovensko do vesmíru

ZÁZNAM | Ze Satish Dhawan Space Centre (Sriharikota) odstartovala v 05:59 SELČ indická nosná raketa PSLV-C38, která na oběžnou dráhu vynesla 31 družic. Mezi nimi je jedna z Česka a jedna ze Slovenska.

Hlavním užitečným zatížením je družice Cartosat-2, druhotné užitečné zatížení je 30 nanodružic z 15 států, včetně jedné z Česka, což je VZLUSat-1, jakož i jedné ze Slovenska, ta nese název skCUBE.

Po normálním průběhu vzletu a první fázi letu byla 16 minut po startu dosažena základní oběžná dráha ve výšce asi 505 km, na níž se oddělila družice Cartosat-2 a po ní se úspěšně oddělily i všechny nanodružice.

TIP:   Fosfor je jedním ze základních kamenů života. Jak se ale dostal na ranou Zemi?

Kosmonautix dnes dopoledne na svém webu píše, že obě “naše” družice komunikují. Pozemní středisko zachytilo signál slovenské SkCube a stejnou radostnou zprávu hlásí i tým kolem českého VZLUSatu: “Pozemní komunikační centrum na Západočeské univerzitě v Plzni sleduje vysílání družice, které se děje v pravidelných minutových intervalech. Dostáváme první údaje o stavu systémů. Známe aktuální stav baterií, teplotu.” Uvadí se na webu vzlusat1.cz

VZLUSAT-1 je první česká technologická nanodružice typu cubesat určená pro testování nových přístrojů a technologií. Byla vyvíjena ve spolupráci VZLÚ (Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s.), komerčních firem a univerzit.

VZLUSAT-1 má za úkol ověřit dva hlavní technologické experimenty: Miniaturizovaný rentgenový dalekohled a Kompozitní materiál pro stínění kosmické radiace a vědecký experiment QB50 FIPEX.

Nanodružice VZLUSAT-1 má velikost standardního nanosatelitu typu Cubesat velikosti 2U (10x10x20 cm) v okamžiku vystřelení na oběžnou dráhu Země. Nanodružice VZLUSAT-1 je vybavena výklopnými panely a vysouvací rentgenovou optikou, takže se její velikost na orbitě zvětší na 10x10x35 cm. Družice váží 2 kg.

Slovensko dnes vyslalo vůbec první družici své historie. SkCUBE je malá družice o rozměrech 10x10x10 cm a váze 1 200 gramů. Družice by se po startu měla usadit na dráze s parametry přibližně 500 x 500 kilometrů a sklonem 98 stupňů vůči rovníku.

I Slováci mají za cíl otestovat svoje technologie. Kromě toho ale bude SK-Cube na zem posílat data třeba o nadoblačných blescích nebo magnetickém poli. Některé z těchto údajů využije i Ústav fyziky atmosféry české Akademie věd.

Nanodružice typu CubeSat je progresivní druh malých družic původně určených pro univerzitní projekty studentů. Dnes se tyto nanodružice staví i pro komerční účely nebo jako plnohodnotné výzkumné družice ESA a NASA.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, skcube.sk, vzlusat1.cz, kosmonautix.cz, veda24.cz
Foto: vzlusat1.cz, sosa.sk
Video: Doordarshan National/YouTube