Indická raketa vynesla Česko a Slovensko do vesmíru

ZÁZNAM | Ze Satish Dhawan Space Centre (Sriharikota) odstartovala v 05:59 SELČ indická nosná raketa PSLV-C38, která na oběžnou dráhu vynesla 31 družic. Mezi nimi je jedna z Česka a jedna ze Slovenska.

Hlavním užitečným zatížením je družice Cartosat-2, druhotné užitečné zatížení je 30 nanodružic z 15 států, včetně jedné z Česka, což je VZLUSat-1, jakož i jedné ze Slovenska, ta nese název skCUBE.

Po normálním průběhu vzletu a první fázi letu byla 16 minut po startu dosažena základní oběžná dráha ve výšce asi 505 km, na níž se oddělila družice Cartosat-2 a po ní se úspěšně oddělily i všechny nanodružice.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba galaxie kočky Šklíby v souhvězdí Velké medvědice

Kosmonautix dnes dopoledne na svém webu píše, že obě “naše” družice komunikují. Pozemní středisko zachytilo signál slovenské SkCube a stejnou radostnou zprávu hlásí i tým kolem českého VZLUSatu: “Pozemní komunikační centrum na Západočeské univerzitě v Plzni sleduje vysílání družice, které se děje v pravidelných minutových intervalech. Dostáváme první údaje o stavu systémů. Známe aktuální stav baterií, teplotu.” Uvadí se na webu vzlusat1.cz

VZLUSAT-1 je první česká technologická nanodružice typu cubesat určená pro testování nových přístrojů a technologií. Byla vyvíjena ve spolupráci VZLÚ (Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s.), komerčních firem a univerzit.

VZLUSAT-1 má za úkol ověřit dva hlavní technologické experimenty: Miniaturizovaný rentgenový dalekohled a Kompozitní materiál pro stínění kosmické radiace a vědecký experiment QB50 FIPEX.

Nanodružice VZLUSAT-1 má velikost standardního nanosatelitu typu Cubesat velikosti 2U (10x10x20 cm) v okamžiku vystřelení na oběžnou dráhu Země. Nanodružice VZLUSAT-1 je vybavena výklopnými panely a vysouvací rentgenovou optikou, takže se její velikost na orbitě zvětší na 10x10x35 cm. Družice váží 2 kg.

Slovensko dnes vyslalo vůbec první družici své historie. SkCUBE je malá družice o rozměrech 10x10x10 cm a váze 1 200 gramů. Družice by se po startu měla usadit na dráze s parametry přibližně 500 x 500 kilometrů a sklonem 98 stupňů vůči rovníku.

I Slováci mají za cíl otestovat svoje technologie. Kromě toho ale bude SK-Cube na zem posílat data třeba o nadoblačných blescích nebo magnetickém poli. Některé z těchto údajů využije i Ústav fyziky atmosféry české Akademie věd.

Nanodružice typu CubeSat je progresivní druh malých družic původně určených pro univerzitní projekty studentů. Dnes se tyto nanodružice staví i pro komerční účely nebo jako plnohodnotné výzkumné družice ESA a NASA.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, skcube.sk, vzlusat1.cz, kosmonautix.cz, veda24.cz
Foto: vzlusat1.cz, sosa.sk
Video: Doordarshan National/YouTube