VEGA 2: Teplotní anomálie v atmosféře Venuše vysvětleny

Sebastian Lebonnois z pařížské Sorbony se pokusil vysvětlit anomálie, které při sestupu atmosférou Venuše zaregistrovaly přístroje sestupového modulu sondy Vega 2 v roce 1985.

Jelikož sondy Vega odstartovaly 15. a 21. prosince roku 1984, což už je docela dávno, tak asi bude vhodné trochu se s celým programem seznámit. Sondy Vega 1 a Vega 2 byly určeny k průzkumu Venuše, čekal je ale také průlet okolo Halleyovy komety.

TIP:   Hvězda Betelgeuse nejen zeslábla, změnil se i její tvar

Vega 1 a Vega 2 byly totožné lodě vybavené celou řadou přístrojů. Vega 1 dorazila k Venuši 11. června 1985 a Vega 2 15. června 1985. Obě sondy vypustily do atmosféry planety balón Explorer. Po ukončení mise, byly kosmické lodě přesměrovány k Halleyově kometě.

Vega 1 byla aktivována ještě 20 km před dopadem na povrch planety a tak neposkytla žádné výsledky. Vega 2 přistála v oblasti Aphrodite Terra. Při dopadu (přistání) byla naměřena teplota 736 K (‪462,85‬ °C) a tlak 91 atmosfér. Data z povrchu přenášela 56 minut.

Vypuštěné balóny měli za úkol vznášet se 54 km nad povrchem a zkoumat teplotu, tlak, rychlost větru a hustotu. Balóny byly aktivní 46 hodin. Mimo jiné bylo zjištěno, že ve výšce přibližně 54 km nad povrchem je tlak a teplota podobná podmínkám na Zemi. Vítr, zde ale dosahoval až rychlosti hurikánu a atmosféru tu tvoří oxid uhličitý, kyselina sírová a koncentrace kyseliny chlorovodíkové a fluorovodíkové.

Nyní se již dostáváme k objevu Sebastiana Lebonnoise. Modul sondy Vega 2 totiž ve výšce asi 7 km nad povrchem Venuše změřil náhlé skoky v teplotě atmosféry. Tyto prudké změny nebyly dosud objasněny.

Lebonnois předpokládá, že v atmosféře Venuše se chovají její hlavní plyny oxid uhličitý a dusík zvláštním způsobem a vytvářejí “bubliny”, v nichž jsou vzhledem k charakteru obou plynů různé teplotní poměry, a přistávací modul podle Lebonnoise při sestupu proletěl právě takovými “bublinami”.

Zdroj: planety.astro.cz, wikipedia.org, novinkykosmonautiky.blogspot.com, foto: ESA / C.Carreau. Doporučený odkaz: The deep atmosphere of Venus and the possible role of density-driven separation of CO2 and N2