Tento obrázek byl pořízen na severním výběžku solné pláně Salar de Atacama – největší solné pláně v Chile. Pláň leží blízko města San Pedro de Atacama, města v severním Chile, které je velmi populární mezi chilskými a zahraničními turisty. Solná pláň hostí dvě blízké podobné sladkovodní laguny: Ojos de Salar, což se překládá jako “Oči solné pláně”.

Během dne tam najdete turisty, kteří se tu zastavili po cestě ze San Pedra de Atacama. Na obrázku je jedna z těchto vodních nádrží v pouštní krajině zachycena za soumraku, kdy kolem zavládne klid a mír.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba "supervítr" v galaxii NGC 4666

Vodní očka odrážejí pohled na oblohu, která se mění ze dne v noc. Zatímco oblaka na pravém horizontu jsou stále ještě zbarvena zapadajícím Sluncem do oranžova, na obloze vlevo už se objevují hvězdy.

Ojos de Salar nejsou daleko od náhorní planiny Chajnantor. Tato vysokohorská planina – 5000 m n.m. – je domovem radioteleskopu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), která se skládá ze 66 velmi přesných antén. Poušť Atacama je pro radioteleskop ALMA vynikající místo, protože kombinuje nízkou vlhkost a vysokou nadmořskou výšku, což jsou pro astronomická pozorování ideální podmínky.

Zdroj: ESO
Foto: A. Duro/ESO