Na snímku vidíme podivuhodné místo ve vesmíru, které (při troše fantazie) až nápadně připomíná jakési rejdiště Mozkomorů, nejobávanějších nestvůr kouzelnického světa Harryho Pottera. Ve skutečnosti však nahlížíme dalekohledem do fragmentovaného komplexu mračen v Orlovi označovaných jako LDN 673.

Oblouková průrva v Orlovi je součástí tmavé pásu, který rozděluje nahuštěnou rovinu Mléčné dráhy na naší letní obloze poblíž jasné hvězdy Altairletním trojúhelníku.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

V siluetě proti slabému světlu hvězd Mléčné dráhy jsou molekulární prachová mračna, která nejspíše obsahují surový materiál pro tvorbu stovek tisíců hvězd a astronomové je netrpělivě prohledávají po známkách zrození hvězd.

Tento podrobný pohled dalekohledem do fragmentovaného komplexu mračen v Orlovi označovaných jako LDN 673 je jen o něco širší než měsíční úplněk. Na této scéně jsou viditelné známky energetických toků spojených s mladými hvězdami včetně malé červené mlhoviny RNO 109 vlevo nahoře a Herbig-Harova objektu HH32 vpravo nahoře od středu.

Vzdálenost tmavých mračen v Orlovi se odhaduje na nějakých 600 světelných let. Toto zorné pole by v takové vzdálenosti zabíralo asi 7 světelných let.

Zdroj: astro.cz
Foto: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona