Lovení hvězd

Jedno z nejrozpoznatelnějších souhvězdí noční oblohy – Orion (podle bájného lovce Oriona) se svým známým pásem hvězd a mečem – vychází nad spícím radioteleskopem SEST (Swedish-ESO Submillimetre Telescope) na observatoři La Silla v Chile.

Souhvězdí Orion leží na nebeském rovníku, takže je pozorovatelné na obou zemských polokoulích. V samotném Orionu výrazně modré a růžové odstíny prozrazují mlhovinu v Orionu, která je vidět právě nad trojicí hvězd vytvářejících pás Oriona.

TIP:   Astronomové budou pátrat po mimozemských civilizacích detekcí laserových signálů

V hlubinách těchto hvězdných jesliček vznikají stovky nových hvězd. Dalekohledy pozorovaly mnoho hvězd obalených kokony z plynu a prachu – z tohoto materiálu se po odeznění turbulentního mládí vytvoří protoplanetarní disky.

Na obrázku je krásně vidět červený odstín Betelgeuse a Aldebarana – obrovských hvězd, které patří do souhvězdí Oriona (Betelgeuse) a Býka (Aldebaran). Tyto hvězdy jsou vidět vlevo od antény (Betelgeuse je výš).

Pokud je spojíme pomyslnou čárou zahnutou kolem radioteleskopu, těsně nad horizontem narazíme na skupinku hvězd – hvězdokupu Plejády. Podle klasických mytologických příběhů byly Plejády krásné dcery Titána Atlase a lovec Orion je pronásledoval.

Zdroj: ESO
Foto: Y. Beletsky (LCO)/ESO