Mohutná erupce na Slunci a koronální výron hmoty

Po několika dnech klidu, dalo by se říci i napjatého očekávání, došlo dnes ráno k mohutné a dlouhotrvající erupci M2.44, která byla spojena s koronálním výtryskem hmoty (CME), jakož i znatelným rušením radiového vysílání, a to z důvodu výrazné ionizace horní vrstvy atmosféry na úrovni S1.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

K erupci na Slunci došlo dnes ráno ve 4:09 SELČ. Přesněji řečeno v uvedený čas nastalo maximum. Erupce vlastně začala už ve 3:07 SELČ a skončila až v 5:24 SELČ. Během této doby generovala oblast skvrn 2665 mohutné proudy rentgenového záření, což vyvolalo ionizaci horní vrstvy atmosféry a rušení radiových vln zejména v oblastech kolem severního pólu.

Observatoř SOHO zaznamenala přístrojem LASCO mohutný výtrysk koronální hmoty (CME), viz video v úvodu. Vzhledem k tomu, že se oblast skvrn 2665 ještě nachází v geoefektivní pozici je více než pravděpodobné, že vyvržený materiál míří k Zemi.

Odborníci z NOAA předpokládají, že ke “kontaktu” se Zemí dojde 16. července 2017 a očekávají vznik geomagnetické bouře na úrovni G2 (Kp 6). Polární záři bude možno určitě pozorovat ve vyšších zeměpisných šířkách. Zda nastane možnost pozorovat polární záři i u nás nelze zatím odhadnout. Pokud ano, budeme Vás informovat na sociálních sítích.

Zdroj: spaceweather.com, spaceweatherlive.com, solarham.com
Foto: SDO/AIA, NOAA/SWPC, helioviewer.org
Video: helioviewer.org