NGC 7098: Zvláštní spirální galaxie s mnoha dvojitými strukturami

Ve vzdálenosti přibližně 95 miliónů světelných let, v souhvězdí Oktant (Octans), leží NGC 7098 – zvláštní spirální galaxie s mnoha dvojitými strukturami.

První z těchto struktur je dvojice výrazných prstenců, které obtáčejí mlžné srdce galaxie. Jsou to spirální ramena, která se ovíjejí kolem jasného galaktického středu. A centrální oblast hostí druhou dvojitou strukturu: dvojitou příčku.

TIP:   Český astrofotograf Jan Veleba zachytil téměř neviditelné krásy vesmíru

NGC 7098 má také struktury známé jako ansae (tedy výběžky), které jsou vidět jako malé světlé proužky na obou koncích centrální oblasti.

Ansae jsou viditelné oblasti vyšší hustoty, často mají tvar smyček, čar, (částí) kruhů a nacházejí se v krajních polohách planetárních prstencových útvarů, v mlhovinách a – jako v případě NGC 7098 – v částech galaxií, které jsou plné hvězd.

Obrázek byl pořízen zařízením FORS (FOcal Reducer and low dispersion Spectrograph), který je umístěn na dalekohledu VLT (Very Large Telescope) na observatoři Paranal.

Na snímku můžeme vidět i další galaxie, nejvýraznější je malá spirální galaxie vlevo od NGC 7098 (viděná z boku), známá pod označením ESO 048-G007.

Zdroj: ESO, foto: ESO