Prach, hvězdy a galaxie v souhvězdí Pegase

Tento hloubkový snímek překrásného koutu oblohy nabízí pohled nejen na paprsčité hvězdy a galaxie, nýbrž i na různé téměř až zlověstné tvary.

Dobře komponované pole pokrývá v souhvězdí Pegase asi dva úplňky. Jasné hvězdy, které se jistě nacházejí uvnitř naší Mléčné dráhy, vykazují pochopitelně difrakční paprsky, což je jev běžně způsobovaný vnitřními podpěrami zrcadlových dalekohledů.

TIP:   Oblačno, s občasným prachem

Slabé, ale všudypřítomné mraky mezihvězdného prachu stoupají nad galaktickou rovinu a slabě odrážejí kombinované světlo hvězd Mléčné dráhy. Jsou známé jako cirry vysokých šířek nebo mlhoviny ozařované kolektivním světlem hvězd a váží se na molekulární mračna.

Scénu v tomto případě vyplňuje difuzní mračno katalogizované jako MBM 54 ve vzdálenosti méně než tisíc světelných let. Skrze duchovité útvary, včetně 60 miliónů světelných let vzdálené výrazné spirální galaxie NGC 7497, jsou vidět další galaxie daleko za Mléčnou dráhou.

Na detailu níže si povšimněte, prosím, jak spirální ramena a prachové pásy NGC 7497 odrážejí barvy hvězd a prachu Mléčné dráhy.

Zdroj: astro.cz, foto: Ignacio de la Cueva Torregrosa (Capturandoeluniverso, A.A.E.)