Obrázek z kamery WFI (Wide Field Imager) na 2.2m dalekohledu MPG/ESO ukazuje hvězdné nebe okolo kupy galaxií se jménem PLCKESZ G286.6-31.3, která se v tomto přehuštěném prostoru doslova ztrácí.

V úvodu zmíněnou kupu je poměrně těžké najít, ale poradíme Vám, že je viditelná jako jemné seskupení žlutavých galaxií poblíž středu obrázku. PLCKESZ G286.6-31.3 je tvořena až 1000 galaxiemi a kromě toho spoustou horkého plynu a temné hmoty. Tím pádem je asi 530 biliardkrát hmotnější než Slunce.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Při pohledu ze Země se na PLCKESZ G286.6-31.3 díváme skrze vnější oblasti Velkého Magellanova oblaku  (LMC), satelitní galaxie Mléčné dráhy. Mimochodem, LMC obsahuje přes 700 hvězdokup a stovky tisíc obřích a veleobřích hvězd. Většina vesmírných objektů na obrázku jsou tedy hvězdy a hvězdokupy patřící právě do LMC.

2.2m dalekohled MPG/ESO pracuje na observatoři ESO La Silla od roku 1984. Dalekohled se používá pro různé vědecké studie, včetně přelomového výzkumu záblesků gama, nejenergetičtějších explozí ve Vesmíru.

WFI s 67 miliony pixelů, která je namontována v Cassegrainově ohnisku, pořizuje detailní obrázku slabých, vzdálených objektů od roku 1999. Data, ze kterých byl vytvořen obrázek, pochází z archívu ESO a byla vybrána v rámci soutěže Skryté poklady (Hidden Treasures).

Zdroj: ESO, foto: ESO, acknowledgements: Flickr user hdahle70