ZÁZNAM | Ze startovního komplexu na Centre Spatial Guayanais odstartovala ve 03:58:33 SELČ evropská nosná raketa Vega (let VV10) s družicemi OPTSAT-3000 a Venµs na palubě.

Obě družice byly po normálním průběhu vzletu a bezproblémové první fázi letu umístěny na heliosynchronní dráhu. Družice OPTSAT-3000 se od horního stupně AVUM oddělila přibližně po 42 minutách a družice Venµs asi 97 minut od startu. Po oddělení druhé družice byl stupeň AVUM pátým zážehem svého motoru naveden k zániku v atmosféře.

TIP:   Evžen Brunner: Mořský koník

OPTSAT-3000 je 368 kilogramů vážící italská družice vyrobená v Izraeli a je určena k optickému průzkumu. VENµS (Vegetation and Environment Monitoring New Micro-Satellite) je společný projekt Francie a Izraele. Družice váží 264 kilogramů a jejím úkolem je monitorování ekosystémů, sledování pokrytí oblastí rostlinami, přičemž údaje pomohou i při zpřesňování modelů cirkulace vody a oxidu uhličitého v atmosféře.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, kosmonautix.cz, arianespace.com, foto: ESA / CNES / ARIANESPACE, video: ARIANESPACE